Jak wynika z przedstawionej historii, pieniądz to powszechnie stosowany i akceptowany (z mocy prawa lub zwyczaju) równoważnik towarów i usług, trwale wyrażający ich wartość, bezpośrednio na nie wymienialny.
Pieniądz powinien mieć następujące cechy:
- trwałość – pieniądz nie powinien ulegać łatwemu zniszczeniu,
- poręczność – pieniądz powinien umożliwiać przenoszenie znacznych jego wartości,
- podzielność – pieniądz musi być podzielny na mniejsze jednostki bez straty na wartości,
- jednorodność – pieniądze powinny być do siebie podobne,
- rozpoznawalność – pieniądz powinien być rozpoznawalny,
- ograniczona podaż – pieniądz powinien mieć ograniczoną dostępność (rzadkość w sensie ekonomicznym),
- oryginalność – pieniądz powinien być trudny do podrobienia.
- Funkcja miernika wartości pozwala na wyrażenie wartości towarów i usług w pieniądzu. Pieniądz jest zatem jednostką rozrachunkową, w której określa się ceny i prowadzi rozliczenia. Funkcja miernika wartości jest związana również z siłą nabywczą pieniądza, określaną przez ilość towarów, którą można nabyć za daną jednostkę pieniądza.
- Funkcja pieniądza jako środka wymiany jest związana z pośrednictwem w transakcjach kupna-sprzedaży towarów i usług. Pieniądz w funkcji środka płatniczego występuje wtedy, kiedy reguluje się nim różne zobowiązania niezwiązane z zakupem towarów i usług. Są to przede wszystkim płatności dotyczące zaciągania i spłacania pożyczek, regulowania zobowiązań podatkowych i opłacania składek ubezpieczeniowych.
- Funkcja pieniądza jako środka tezauryzacji [tezauryzacja polega na gromadzeniu i przechowywaniu pieniędzy poza bankami] jest wyróżniana w procesie, który prowadzi do zmniejszenia ilości pieniądza w obiegu. Funkcja tezauryzacji jest niekiedy określana jako funkcja środka przechowywania bogactwa.
- Funkcja pieniądza jako międzynarodowego środka płatniczego oznacza, że pieniądz jednego kraju jest uznany jako środek płatniczy w innym kraju.
źródło:
http://www.podrecznik.edugate.pl/3-instytucje-rynkowe/3-1-pieniadz-wczoraj-i-dzis-czyli-co-warto-wiedziec-o-pieniadzu/
Oczywiście dla wielu z nas pieniądz ma funkcję jako środek płatniczy. Jednak dla mnie jako numizmatyka ma również wartość historyczną i sentymentalną. Uwielbiam zbierać stare monety i banknoty. Dobrze, że w https://www.skarbnicanarodowa.pl/ mam możliwość nabycia różnego rodzaju monety, które uwielbiam kolekcjonować.
OdpowiedzUsuńSam pieniądz jest praktycznie z nami od zawsze lecz teraz same płatności przyjmują zupełnie inną formę. Bardzo popularne są płatności internetowe https://www.cashbill.pl/platnosci/ dzięki którym możemy zapłacić w bezpieczny sposób i praktycznie za wszystko.
OdpowiedzUsuńWiecie jak w firmach prawidłowo i bezpiecznie przechowywać pieniądze? najlepszy sposób to zakup takiej kasy pancernej https://sejf-szafanabron.pl/pl/c/KASY-PANCERNE/323 zapewnia ona duże bezpieczeństwo zgromadzonych środków przed dostaniem się w niepowołane ręce. Kasy wykonane są z wytrzymałej stali a dostęp do nich ma tylko właściciel.
OdpowiedzUsuńZainteresowanym tematem chciałbym polecić stronę https://www.futurecapital.pl/ , na której znajdziecie usługi firmy Future Capital. Jeżeli szukacie sposobu na inwestycje alternatywne, to polecam Wam wejść na stronę i zapoznać sie z oferta.
OdpowiedzUsuńO wartości pieniądza przekonałem się podczas kupowania mieszkania. Niestety uzbieranie pełnego kapitału było niemożliwe. Na szczęście doradca finansowy Działdowo pomógł mi z otrzymaniem kredytu.
OdpowiedzUsuńDla zadłużonych polecam przeczytać poradnik jak wyjść z długów nie mając pieniędzy.
OdpowiedzUsuń