niedziela, 15 maja 2016

FIRMY POŻYCZKOWE „DRUGIM PORTFELEM” POLAKÓW


Polacy chętnie korzystają z oferty firm pożyczkowych w nagłych i wyjątkowych sytuacjach lub by realizować spontaniczne zakupy. Im starsza osoba tym bardziej rozpatruje zadłużenie się z myślą o bliskich niż koncentruje się na własnych potrzebach. Przy wyborze oferty wciąż najważniejsze są koszt całkowity oraz oprocentowanie – to jedne z głównych wniosków wynikających z badania „Pożyczanie pieniędzy – wzorce postępowania w przypadku nagłych potrzeb finansowych” przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Net Credit.


Z przeprowadzonych badań wynika, że zdecydowanej większość respondentów zdarzyło się kiedykolwiek pożyczyć pieniądze. W tym względzie wiek nie odgrywa większej roli, lecz można zauważyć, że stosunkowo częściej pożyczają ludzie w wieku 39-50 lat (86 proc. badanych), a najrzadziej w wieku 51-55 lat (75 proc.).
Pożyczamy pieniądze zwykle w sytuacjach nagłych, bądź kiedy wydatek jest "nadprogramowy” - średnio 33 proc. respondentów stwierdziło, że warto się zadłużyć, aby nabyć rzecz lub usługę nie będącą niezbędną.



Polacy korzystają z pożyczek, nawet mimo że deklarują posiadanie oszczędności (65 proc. respondentów) oraz są świadomi, że zbieranie środków na jakiś cel jest generalnie lepsze niż zapożyczanie się (90 proc. odpowiedzi).
Polacy najczęściej wykorzystują pożyczki na nagłe i nieprzewidziane sytuacje lub związane z potrzebą chwili: naprawę samochodu (średnio 21 proc.), remont mieszkania (21 proc.), lub zakup nowego sprzętu RTV/AGD (20 proc.).
Wielu klientów stara się wykorzystywać pożyczone pieniądze do spłacania innych zadłużeń (16 proc.), opłat rachunków (20 proc.) czy innych codziennych koniecznych kosztów (23 proc).
Prawie 90 proc. respondentów zdarzyło się pożyczyć pieniądze od kogoś z rodziny - najrzadziej z takiej możliwości korzystają osoby z pokolenia baby boomers (51-55 lat). Drugim najczęściej wskazywanym źródłem jest bank, przy czym bardzo rzadko z tej możliwości korzystają młodzi dorośli (18-25 lat), którzy chętniej korzystają z finansowej pomocy znajomych.
Z usług tradycyjnych firm pożyczkowych korzysta średnio co czwarty Polak, a z pożyczek przez Internet co piąty. W przypadku pożyczek internetowych średnio 49 proc. respondentów sięgnęło po nią raz w ciągu ostatniego roku. Po dwie pożyczki - co czwarty respondent. Trzy pożyczki brało już tylko 13 proc. badanych osób, a cztery pożyczki znalazły się na koncie 5 proc.
W przypadku korzystania z usług tradycyjnych firm pożyczkowych odsetek ten był większy wyłącznie w przypadku jednej pożyczki (65 proc.) w ostatnim roku. Następnie odpowiednio średnie wyniki kształtowały się następująco: 17 proc., 9 proc. i 3 proc.
artykuł ze strony : www.money.pl

2 komentarze:

  1. Teraz to nawet pożyczka dla zadłużonych z komornikiem nie jest wcale zbyt dużym problemem. W większości przypadków wystarczy gwarant(żyrant) i dzięki niemu bez trudu otrzymamy taki kredyt. Musimy jednak pamiętać, że jest tam wysokie RRSO i należy taką pożyczkę spłacać regularnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pożyczki u nas zawsze były, są i będą gdyz to jest bardzo naturalne i powszechne zastosowanie w każdym z krajów. Wiem, że nawet gdzieniegdzie można uzyskać płatność odroczoną https://www.cashbill.pl/blog/platnosci-online/platnosci-odroczone-zalety-i-wady/ więc na dobrą sprawę nie jest aż tak źle z tymi pożyczkami.

    OdpowiedzUsuń